مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید محمد
نام خانوادگی:موسوی
نخصص ها:فقه و اصول

زندگی نامه

در سال 1370 هجری شمسی در حوزه علمیه اصفهان مدرسه علمیه ذوالفقار دروس حوزوی را شروع کردم. مقدمات و ادبیات عرب: «صرف، نحو، معانی بیان و منطق» را نزد اساتید این مدرسه فرا گرفتم و بعد اصول فقه و شرح لمعه را در همین مدرسه خواندم و مدت چهار سال در مدرسه علمیه ذوالفقار بودم. در سال 1374 در آزمون ورودی مرکز جهانی علوم اسلامی شرکت کردم که بعد از موفقیت در آزمون به طور رسمی وارد حوزه علمیه قم یعنی مرکز جهانی علوم اسلامی شدم.
پایه پنجم حوزه را در امتحان ورودی امتحان دادم و مشغول پایه ششم حوزه شدم و در سال 75 سفر تبلیغی خارج از ایران داشتم که مدت سه ماه طول کشید در این سفر که خیلی برایم موفقیت آمیز بود به نحوه و راهکارهای تبلیغی آشنا شدم. البته آنچه بیشتر مرسوم بود تبلیغ به صورت خطابه و منبر بود که بنده الحمدلله در این زمینه موفقیتهایی نصیبم شد و مورد توجه قرار گرفت و بعد از این بود که در ایام تبلیغ خصوصا به تبلیغ می رفتم.
در سال 1377 از طرف دفتر نماینده ولی فقیه در امور افغانستان به مدت شش ماه در داخل افغانستان به تبلیغ اعزام شدم و در همین ایام بود که گروهک طالبان اکثر مناطق افغانستان را تصرف کرده بودند و مردم شیعه در یک ترس و اضطراب فوق العاده قرار داشتند به گونه ای که امید برای زنده ماندن نداشتند که این امر باعث شده بود فقر و تنگدستی عده ای از خانواده ها را به کام مرگ فرستاده بود، در چنین شرایطی وقتی میان مردم شیعه قرار گرفتم تا حدودی توانستم در اثر تبلیغ و بیان زندگی و سیره پیشوایان دین، مردم را به آینده امیدوار کنم و تا مدت زیادی مردم به مسایل مذهبی شان آشنایی پیدا کردند. بعد از مدت هفت ماه اقامت من در میان مردم منطقه، گروه طالبان منطقه ما را نیز اشغال کردند و ما به اجبار منطقه را ترک گفتیم و دوباره به حوزه علمیه قم آمدیم و مشغول تحصیل شدم و تبلیغ در میان مهاجرین را ادامه دادم تا اینکه در سال 1381 باز هم به سفرتبلیغ در افغانستان رفتم و مدت سه ماه در آنجا اقامت کردم.
از سال 75 تا سال 79 از پایه ششم تا دهم را در حوزه علمیه با موفقیت به اتمام رساندم و در سال 1380 مشغول نوشتن پاپان نامه شدم. موضوع پایان نامه را با گرایش «علوم قرآنی و حدیث» به اتمام رساندم که در جلسه دفاعیه مورد قبول و تشویق اساتید قرار گرفت. از سال 1382 به بعد در درس خارج فقه و اصول شرکت کردم و طبق برنامه مرکز جهانی به صورت رسمی در سطح چهار حوزه مشغول تحصیل شدم و برنامه تحقیقی در موضوعات مختلف حدیثی را مد نظر قرار داده به تحقیق و نوشتن مقاله پرداختم و این اندیشه را داشتم که حالا حالا نباید چاپ شوند. بر همین اساس تا کنون مقالاتم چاپ نشده است و تعداد 5 مقاله تحقیقی و علمی در معاونت پژوهش مدرسه حجتیه ارائه کرده ام و مقاله تحقیقی در موضوع «پیامدهای اخلاقی عاشورا» برای بخش تبلیغات مدرسه ارائه دادم و هم چنین مقاله تحقیقی راجع به کتاب وسایل الشیعه و صاحب وسایل به آنجا ارائه دادم. در سال تحصیلی 84 - 85، به عنوان طلبه ممتاز معرفی شدم و فعلا هم در مدرسه مبارکه حجتیه اشتغال دارم.